Proměna koupacího jezírka v biobazén

Proměna koupacího jezírka v biobazén

Jak se koupací jezírko proměnilo v přírodní bazén

Po letech provozu se původní koupací jezírko v zahradě nad soutokem Labe a Vltavy proměnilo v přírodní bazén. Nové řešení přineslo jednodušší údržbu, stabilní kvalitu vody a úpravy, které lépe odpovídají současnému využití i podmínkám místa.

Nedaleko historického centra královského věnného města Mělník, vysoko nad soutokem Labe a Vltavy, se majitelé domu a zahrady v roce 2005 rozhodli nechat si vybudovat koupací jezírko s přírodním čištěním. V zimních měsících po řadě konzultací vznikla podoba jezírka i návrh jeho umístění v zahradě a v následujícím roce 2006 byla stavba úspěšně realizována.

Po dokončení úprav okolní zahrady a rekonstrukci malého vinohradu nad jezírkem si majitelé v teplých měsících užívali příjemné koupání v chemií neupravované vodě s nádherným výhledem do polabské krajiny a na horu Říp, místo hluboce zakořeněné v české historii. Koupací jezírka, stejně jako zahrady však vyžadují pravidelnou a pečlivou péči. Samozřejmě přinášejí v létě příjemné osvěžení a celoročně bývají výrazným estetickým prvkem, avšak rostliny v pobřežních partiích i pod hladinou je nutné pravidelně regulovat a odstraňovat jejich suché části. Pokud na tuto činnost není dostatek času, příroda si bere prostor zpět a pobřežní partie rychle zarůstají agresivnějšími druhy.

Nový návrh: méně rostlin, více koupání

Právě to byl důvod, proč se majitelé po osmnácti letech rozhodli pro výraznou změnu: celkovou rekonstrukci jezírka na přírodní bazén s velkorysou koupací částí. Podle standardů Asociace biobazénů a jezírek (ABAJ) se jedná o tzv. typ IV., tedy biobazén s minimem vodních rostlin. Po konzultacích vznikl projekt s koupací plochou 12 × 4,5 m a dvěma hloubkami – 1,3 a 2 m. Na koupací zónu navazuje oválná část o délce 5 m a hloubce 0,9 m. Ta měla původně sloužit pro výsadbu leknínů, ale v praxi se ukázala jako ideální pro koupání s vnoučaty – lekníny tedy ustoupily spontánnímu využití. Jak to bývá, projekt má svou logiku, ale realita si často řekne své.

Filtrace, cirkulace, kontrola živin

Dobrou zprávou bylo, že i po rekonstrukci mohl být zachován původní externí gravitační filtr o objemu 3 m³ umístěný pod molem na východní straně bazénu, včetně čerpadlového prostoru. S ohledem na objem vody 100 m³ bylo navrženo čerpadlo o výkonu 26 000 l/h. Gravitační filtr je spojen s bazénem dnovou vpustí a speciálně pro tuto stavbu vyrobeným bočním skimmerem. Na nátokových potrubích o průměru 110 mm jsou umístěna regulační šoupata, výtlakové hadice o průměru 50 mm jsou tři. Jedna je vedena do zóny s dolomitickým vápencem. Tato podlouhlá zóna je umístěna podél koupací části nad svahem k Labi. S užitkovou, koupací částí je spojena pouze krátkým přepadem na protilehlé východní částí biobazénu a slouží především k dočištění vody za gravitačním filtrem. V této části s dolomitským vápencem je vyveden i druhý výtlak do zabudováno válcovitého zařízení se sorbentem pro zachycování především fosforu. Celá tato zóna je provzdušňována a z jejího dna lze odsávat jemné nečistoty. Třetí výtlak je zakončen u schodiště do koupací části, aby se předešlo vzniku míst bez cirkulace.

Mola, kameny a rolety

Mola po obou stranách i vyzděné dělící vyzděné příčky jsou osazeny opáleným dubovým dřevem. Na severní straně byla břehová hrana vytvořena z velkých vápencových kamenů z lomu Mořina, které navíc stabilizují svah od vinice a brání splavování nečistot při deštích – tedy i nežádoucímu vnosu živin do vody. Velký přínos má také investice do plovoucí lamelové rolety, která zakrývá koupací část. Tato roleta, umístěná pod jedním z mol, má několik funkcí: omezuje růst řas díky zastínění, chrání hladinu před vnášením nečistot, ohřívá vodu a zvyšuje bezpečnost. Díky své konstrukci unese i dospělého člověka a zabraňuje pádu dětí nebo domácích zvířat do vody. Ovládá se dálkově a zakrývá také pohodlné schodiště s protiskluzovou úpravou. Do budoucna je bazén připraven i na možnost připojení tepelného čerpadla.

Zahrada, která má nový středobod

Po dokončení zahradních úprav a výstavbě nového domku, které zajišťují jiní dodavatelé, se zahrada ukáže v plné kráse – a přírodní bazén se jistě stane její hlavní dominantou. Jsem velmi rád a vděčný, že si nás majitel vybral nejen pro původní realizaci jezírka na tomto krásném a cenném místě, ale i po téměř dvaceti letech pro jeho celkovou přestavbu na moderní přírodní bazén, navržený a postavený v souladu s nejnovějšími poznatky v oboru.

 

Ing. Martin Pecina

Zakladatel firmy Pecina s.r.o., která se od roku 2001 věnuje výstavbě okrasných a koupacích vodních ploch.

Je členem Asociace biobazénů a jezírkek. Inspiraci a zkušenosti čerpá dlouhodobě také v zahraničí.

Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie
Fotogalerie